Vodku s tonikem máte na délku paže, barem se line příjemná hudba a do uší vplouvají historky lidí od vedlejších stolků. Je středa večer a vy jste zašli s kolegou na skleničku. V jakémkoli jiném městě na světě by nešlo o žádnou mimořádnou událost. Ale tohle je Kábul.

„Fakt mě překvapilo, kolik je tu míst, kam se dá zajít,“ přiznává jeden z osazenstva, Američan, který nechce uvádět svoje jméno do tisku. Jemu podobných – Američanů, Britů, Italů, Východoevropanů – jsou v afghánské metropoli tisíce a každý každého zná. Bezpečnostní omezení a podobné kulturní zázemí je svádí do stejných čtvrtí, stejných aut a stejných lokálů. „Kábul je pro nás cizince největší bublina, jakou jsem kdy viděl,“ dodává s úsměvem Američan.

 

Bez zbraní a muslimů

Atmosféra v Kábulu se zjitřila, protože NATO začalo před několika měsíci předávat bezpečnost města do rukou afghánské policie a armády a výpadků teprve se usazujícího systému využívají tálibáni. Útočí na cizince, na nově se otevírající restaurace, krajnice silnic obkládají výbušninami.

Některé mezinárodní organizace proto svoje lidi svazují přísnými pravidly pohybu po městě. Například vyžadují, aby se i na soukromou večeři dopravovali s oficiální ochrankou, a vybaví je…

2011_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte