83AA_R40_2011.jpg
83AA_R40_2011.jpg

Oblékly do pleteniny už leccos, stromy, sloupy, zábradlí i jízdní kolo. Vlastnoručně upletly, kousky sešily a ozdobily. Skupinky pletací guerilly řádily už v Praze na Klárově, kde zdobily pleteninou stromy, či na mostě Legií, kde byl oblečen sloup veřejného osvětlení. „Vnáší to do prostoru něco hebkého a barevného,“ říká Hana Vacková, novinářka a také hlavní česká propagátorka guerillového pletení. Se ženami a muži, kteří chtějí zhebčit svět kolem sebe, se momentálně scházejí jednou měsíčně na Jižním Městě v Kulturním centru Zahrada a oplétají zábradlí na tamní dlouhé, bílé a poněkud sterilní chodbě.

„Je pěkné, když člověku něco vzniká pod rukama. A není na to žádný návod, je potřeba jen improvizovat. Také u toho hodně využiju prostorovou představivost a matematiku,“ vysvětluje Hana Vacková, proč ji pletení oblečků na stromy a sloupy nebo na kolo, které je rovněž potažené vlastnoruční pleteninou, přitahuje a baví.

Guerillové pletení je trochu kuriózní záliba, a ačkoli má skupina českého „knittingu“ na Facebooku víc než čtyři sta členů, masově se asi nikdy nerozšíří. Zajímavé na tom spíš je, že to je po letech důvod vzít do rukou pletací jehlice, na něž se už skoro zapomnělo. „Je pravda, že jen málo lidí, kteří s námi pletou, to skutečně umí,…

2011_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1221

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte