Loni na podzim polští policisté během jediného víkendu zavřeli tisíc obchodů s pestrobarevnými krabičkami, jejichž obsah se v účincích blíží hašiši či pervitinu. Obchodníci s „novými“ syntetickými drogami byli jako obvykle napřed a zátah přišel až po dvou letech snažení, kdy polská média plnily desítky případů přiotrávených teenagerů. Teď se polští obchodníci přesunuli do Česka a i tady si ověřili, že legálně prodávané drogy za nízkou cenu táhnou: během dvou měsíců otevřeli osm obchodů v Moravskoslezském kraji, jeden z nich rovnou v centru Ostravy. Minimální kreativita úřadů v této zemi jim zřejmě umožní, aby v klidu otevírali další přinejmenším do konce tohoto roku.

 

Musí to být

Začíná se zlehka vodními dýmkami či dlouhými papírky na balení jointů, známých z každé větší trafiky. Následují vitríny s krabičkami bylin, tablet a prášků, jejichž obaly evokují klasické nelegální drogy. Kouřící rastaman v jamajské čepici propaguje bylinný produkt s názvem Fantastic, vedle něj leží zboží s názvem Hash.

„Zkusil jsem to všechno. Mocarz je dobrý pro začátečníky, nejsilnější v bylinných produktech je Konkret,“ ukazuje s přehledem prodavač a nijak nezastírá, že jeho „sběratelský“ sortiment s varováním „neužívat vnitřně, v případě požití okamžitě vyhledat lékaře“ tvoří ve skutečnosti syntetické psychoaktivní látky, ve světě známé jako designer drugs. První část anglického…

2011_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte