Z Evropy přicházely v uplynulých dnech většinou samé špatné zprávy: pravděpodobnost řeckého bankrotu se zvýšila a riziková prémie (tedy cena financování dluhu) dosáhla rekordních hodnot i v případě Itálie, kterou skutečně nelze považovat za nějakou periferní zemi. Francouzským bankám byl snížen rating kvůli jejich náloži řeckých úvěrů (ano, trhy stále berou vážně výroky ratingových agentur). A co je nejhorší: Evropskou centrální banku náhle opustil „z osobních důvodů“ její muž číslo dvě, šéf výkonného výboru Jürgen Stark. Poté, co se možnosti vést ECB vzdal bývalý šéf Bundesbanky Axel Weber, jde již o druhý odchod důležitého Němce z čela této klíčové instituce. Možná ještě důležitější jsou pak stupňující se útoky na ECB ze strany německých médií a politiků (především ze strany CSU a FDP). Svědčí to o tom, že Němci, tedy lidé z ekonomicky nejdůležitější země Evropské unie, „své“ centrální bance přestávají věřit. Přitom vše, co se týká měny, na důvěře vysloveně stojí.

Tohle všechno se děje v době, kdy se de facto zastavil růst americké ekonomiky, a v době, kdy slavný motor evropské ekonomiky – Německo – výrazně zpomalil. Spekulace o rozpadu eurozóny nikdy nebyly silnější. Nelze se proto divit, že akciové a finanční trhy všude na světě tohle všechno vstřebávají se…

2011_obalka_R38-39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R38-39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte