63_fuga_R03_2011_n.jpg
63_fuga_R03_2011_n.jpg

63_fuga_R03_2011_s.jpg
63_fuga_R03_2011_s.jpg
Fuga je vrcholnou hudební formou baroka, mexický spisovatel Sergio Pitol ale titulem své knihy Umění fugy odkazuje ještě k něčemu jinému. Ve španělštině totiž slovo fuga znamená únik, odkazuje k prchavosti, nestálosti a pomíjivosti. „Cestovatel i spisovatel mají pouze jistotu odchodu,“ píše Pitol.

Sám v roce 1961 utekl před autoritativním režimem z Mexika, bylo mu 28 let. Prodal všechny své knihy a obrazy a přežíval pak nějaký čas ze dne na den v hotelech v Londýně, Římě nebo v divoké čtvrti Escudellers v Barceloně, kam se v 60. letech stahovali hippies, dealeři a pasáci. Jednou se tu Pitol stal i svědkem vraždy, což s ním silně otřáslo. Často neměl peníze a někdy ani nic k jídlu a propadal se do depresí: „Poznal jsem temný svár. (…) boj mezi pokušeními světa a nevyhnutelnou samotou tvůrčího procesu. Touhu po světě a současně jeho odmítnutí.“ Pak ale získal místo v diplomatických službách a více než dvacet let působil jako kulturní atašé ve Varšavě, Pekingu a v 80. letech i v Praze. Je proto s podivem, že se k českým čtenářům dostává jeho první kniha až teď. A to i proto, že Sergio Pitol je držitelem nejprestižnější literární ceny iberoamerického světa – Cervantesovy ceny.

Jeho kniha esejů je tak rozmanitá tematicky i žánrově, že jde tuto mozaiku jen těžko vystihnout. Prolínají se tu autorovy zážitky z dětství a cest, vzpomínky na…

2011_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte