Předminulý pátek přiletěl do Niamey, hlavního města Nigeru, pětadvacetiletý Francouz Vincent Deloroy, aby se druhý den zúčastnil svatby svého kamaráda. Oba přátelé večer zamířili do restaurace. Před sebou měli už jen pár hodin života. Do podniku totiž vtrhla skupina ozbrojenců z maghrebské odnože al-Káidy, Francouze donutila nastoupit do aut a zmizela v africké noci. Po hodinách jízdy únosce dostihla letka bojových vrtulníků z francouzské vojenské základny v Burkina Fasu. S jediným rozkazem: zlikvidovat je. Což se také stalo. Bohužel i uneseným nešťastníkům.

 

Už to stačí

Na celé akci jsou překvapivé dvě věci. Tou první je rychlost, jakou francouzská vláda i prezident na událost zareagovali. Lze se proto domnívat, že scénář protiteroristické operace ve stylu „ať to stojí, co to stojí“ musel být pro takový případ připraven již delší dobu. Nahrává tomu i druhá skutečnost, jež prosákla z francouzského generálního štábu.

Oficiálně sice vojáci operaci označili za nezdařilou, neboť občany země se zachránit nepovedlo. Podle týdeníku Le Point však na generálním štábu ve skutečnosti vládne spokojenost. Vysoký důstojník to časopisu potvrdil slovy: „Zpráva byla teroristům jasně doručena. Už to stačí! Pokud něco takového provedete i v budoucnu, dostaneme vás a zlikvidujeme i za cenu životů nevinných lidí.“

Tak radikální vzkaz teroristům západní svět nezná. V tomto směru zatím platila…

2011_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte