Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Krach hackerské měny

Virtuální peníze bitcoiny zažily díky WikiLeaks mohutný vzestup, po něm však přišel pád

76_R26_2011_301.jpg
76_R26_2011_301.jpg

Peníze nemusí mít hmatatelnou podobu mincí, bankovek, mušliček, vyřezávaných klacíků ani plátěných šátků, z nichž vznikla česká slova platidlo a platiti. Mohou to být docela dobře také jedničky a nuly, zašifrované a uložené na harddisku a přenášené počítačovou sítí. Co jiného je měna než nosič informace o majetku a o jeho pohybech založený na důvěře všech, kdo jej používají? A co se v rychlosti, dosahu a efektivitě při přenášení informací vyrovná internetu?

76_R26_2011_s.jpg
76_R26_2011_s.jpg
Peer-to-peer sítě jako Napster nebo Skype už prokázaly schopnost bourat zavedené pořádky v hudebním průmyslu a v telekomunikacích. Teď o takový průlom usiluje na podobném principu fungující virtuální měna bitcoin. Také ona existuje díky desítkám tisíc volně propojených počítačů, které společně zpracovávají každou transakci a svým kombinovaným výpočetním výkonem se dokážou ubránit většině pokusů o zneužití systému.

 

Svobodný a otevřený

Oproti platebním kartám, bankovním účtům a transakčním nástrojům, jako jsu PayPal nebo český PaySec, zaručuje bitcoin, dva roky starý vynález anonymního programátora vystupujícího v diskusních fórech pod přezdívkou Sakoshi Nakamoto, naprostou anonymitu příjemci i odesílateli platby kdekoli na světě. Systém nemá žádnou centrálu, nepatří žádné vládě, firmě ani jednotlivci. Jeho měnovou politiku neurčuje národní banka, ale matematický vzorec známý všem účastníkům. Také zdrojový kód je otevřený každému zájemci.

Systém je svým způsobem také manifestem libertariánů, anarchistů a internetových volnomyšlenkářů, zkrátka všech, kdo vystupují proti vládám a korporacím. V posledních měsících ovšem bitcoin přerostl hranice hackerské subkultury. Když na podzim odřízly banky na pokyn americké vlády organizaci WikiLeaks od drobných dárců, kteří do té doby posílali příspěvky kreditními kartami nebo právě PayPalem, zvolila organizace jako náhradu bitcoin. Díky tomu prudce stoupl počet uživatelů i kurz měny, kterou je možné snadno v několika on-line směnárnách vyměnit za dolary, eura či libry.

Zatímco loni na podzim stál jeden bitcoin jen pár centů, v dubnu dosáhl parity s dolarem a na začátku června se kurz pohyboval kolem dvaceti USD za jeden BTC. Objem celé „bitcoinové ekonomiky“ přesáhl sto milionů dolarů, zapojily se do ní desítky až stovky tisíc lidí. Pozornost jí proto začali věnovat nejen západní politici, ale i tajné služby a internetoví zločinci. Kromě daňových úniků a praní špinavých peněz se vlády lekly také rozmachu nelegálního obchodu s drogami a zbraněmi.

 

Kupte si oběd s Assangem

Jak funguje placení bitcoiny v praxi? Kdo je chce posílat nebo přijímat, stáhne si z www.bitcoin.org zdarma počítačový program, který slouží jako osobní peněženka i jako „zlatokop“: Po spuštění provádí komplikované matematické operace, jež kromě toho, že kontrolují integritu celého měnového systému, zároveň slouží jako loterie. Jednou za deset minut jeden šťastlivec „vydoluje“ (= vyhraje) určitou částku. Dosud to bylo padesát bitcoinů, ale v systému je zakódováno, že uvolňování nového oběživa se postupně zpomaluje, a je dán i konečný limit na množství bitcoinů – nikdy jich nebude mezi lidmi víc než 21 milionů. Tím chtějí autoři bitcoinu udržet pod kontrolou inflaci.

Za bitcoiny lze na internetu koupit trička, software, počítače, elektronické knihy, ale také drogy, zbraně nebo třeba oběd se zakladatelem WikiLeaks Julianem Assangem či proslulým slovinským neomarxistickým filozofem Slavojem Żiżkem. Anebo i služby programátorů či počítačových grafiků. Časopis Forbes nedávno citoval newyorského grafika, který už půl roku přijímá veškeré platby v bitcoinech a díky prudce stoupajícímu kurzu se mu to až dosud bohatě vyplácelo.

Jenže v pátek 17. června přišel nenadálý krach. Hodnota bitcoinů v jedné z hlavních směnáren mtgox.com začala z ničeho nic prudce klesat a během několika minut se cena bitcoinu zřítila na pouhých několik centů. Na ostatních trzích nebyl propad až tak dramatický, bitcoiny naráz ztratily „jen“ čtvrtinu až polovinu své hodnoty.

V následujících dnech se ukázalo, že krach způsobil únik dat. Ze směnárny MtGox neznámý hacker ukradl údaje o účtech šedesáti tisíc zákazníků. Aniž by prolomil zabezpečení samotného měnového systému, pouhým zveřejněním seznamu vyvolal na trhu paniku, která virtuální peníze okamžitě poslala ke dnu.

Jenže virtuální měna má ještě jednu výhodu: situace se vysvětlila a uklidnila a správci bitcoinu teď mohou „vrátit čas“. Prostě anulují všechny transakce, které proběhly po vypuknutí paniky, a budou doufat, že na druhý pokus už propad hodnoty bitcoinů nebude tak dramatický. Správci a vývojáři systému zůstávají coby správní utopisté dál pevně přesvědčeni o tom, že jejich virtuální peníze mají budoucnost.

„Jednou z ní bude (americká centrální banka Fed) šílet,“ řekl o internetové měně magazínu Forbes Bruce Wagner, jeden z organizátorů newyorského setkání uživatelů bitcoinu. „Dosud ani nepochopili, co je to Twitter. Než pochopí bitcoin, systém dávno zapustí hluboké kořeny.“

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte