Osmdesát let chodily na Štvanici zástupy Pražanů s bruslemi na ramenou, dnes hokejový stadion místo sportovců ovládla demoliční četa. Jeřáby zaútočily bleskovou rychlostí a sportovci i nesportovci roní slzy nad likvidací kulturní památky. To je v Česku zbourání celonárodně vzývaného svědka zašlých úspěchů a časů opravdu tak snadné?

 

38A_jaros_R23_2011_s.jpg
38A_jaros_R23_2011_s.jpg
Medailonek na rozloučenou

Štvanice sice už desítky let působila zanedbaným dojmem, nikoho ale její stav netrápil. Na seznamu pražských památkářů bylo totiž vyhlášené kluziště jenom jednou ze dvou tisíc položek, které má tým třiceti odborníků na starosti. „Je nás málo, musíme dobře volit priority. Štvanice přece normálně fungovala,“ vysvětluje Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu, do jehož rajonu Štvanice spadá. Žádné podněty upozorňující na špatný stav památky nepřišly, a tak se památkáři raději věnovali budovám v dezolátním stavu nebo těm, ve kterých majitelé dělají nezákonné stavební zásahy. Takových v Praze v současnosti evidují mimochodem šedesát šest. „Nepředpokládal jsem, že by magistrát jako majitel pouštěl veřejnost na stadion, kterému hrozí zřícení,“ říká Šefců. Z jeho domněnek ho vyvedla až lednová kontrola po upozornění novinářů, kteří chtěli točit medailonek k 80.…

2011_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte