Levice by měla zpozornět. To, co léta trápilo pravici, se totiž možná přelije na druhou část politického spektra. Vedle sociálních demokratů, komunistů, zemanovců, bobošíkovců tu možná vzniknou i paroubkovci. Levá strana spektra by se tak mohla roztříštit podobně, jako se zejména na konci devadesátých let rozdrobila pravice.

Jiří Paroubek se cítí v ČSSD zapomenut a prohlásil: „Samozřejmě vidím výzvu, která se rýsuje: dostat do sněmovny historickou stranu Edvarda Beneše, jejímž členem jsem byl 16 let.“ Jinými slovy, uvažuje o vstupu do České strany národně sociální.

Je otázka, co dobrého takové spojení přinese. Odkazovat dnes na Beneše není příliš prozíravé, protože víme, že jeho politika byla osudově neúspěšná. Paroubek i Beneš věřili, že dokážou zvládnout jak komunisty, tak Moskvu. Dokonce i Beneš k národním socialistům vstoupil ze zcela pragmatických důvodů. Prezident Masaryk mu řekl, že jeho stranická nezávislost provokuje, tak ať si vybere některou z koaličních stran. V roce 1922 si tedy vybral národní socialisty. Ale nechme paralel, protože nejsou přesné.

Každopádně platí, že Paroubkův odchod může sociálním demokratům ublížit. Po Miloši Zemanovi je to další vrcholný představitel, který neumí zvládnout absenci moci. Zeman ve všech pokusech (o prezidentský post i o účast ve sněmovně) o…

2011_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2193

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte