Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Tak konečně už na Jančíka došlo, raduje se asi leckdo v souvislosti s jeho čerstvým obviněním. Přitom načasování Jančíkova obvinění je ostudné a trapné. Všimněme si, že je obviněn až poté, co už není starostou, až poté, co už nikam nekandidoval, až poté, co je z politiky venku a jeho spojenců valem ubývá.

Kauza s agenturou Praha 5 je osm let stará a první trestní oznámení a podněty jsou staré asi sedm let. Loni v březnu sice podala kvalitně zpracované trestní oznámení organizace Transparency International, ale již dávno měla policie dostatek materiálu k tomu, aby konala.

Celý případ obnažuje a potvrzuje, jaké jsou poměry v policii a na státních zastupitelstvích: ti, kdo nedělají nic, jsou povyšováni a odměňováni, a ti, kdo by snad chtěli do něčeho šťourat, mají v lepším případě v práci problémy, pokud nejsou dávno „odejiti“. Obvinění se podá, až když je to „bezpečné“.

Vlastně to připomíná druhou polovinu 90. let a kauzu Reginy Rázlové. Ta činila totéž, co desítky jiných, ale zavřeli jenom ji, protože jaksi zapomněla sponzorovat politické strany.

• Čekal bych, že strany vládní koalice (a ODS a TOP 09 především) spustí kvůli kauze Gross a Mostecká uhelná povyk a lomoz, který by mohl překrýt kauzu Drobil či skandální vyrovnání s Nomurou, leč do této chvíle klid po pěšině. Bojí se ODS, že další finanční stopy povedou třeba k ní? Má ODS pocit, že důkazů je méně než v případě…

2011_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte