Zátoky italského ostrova Lampedusy, jenž má rozlohu sotva dvacet kilometrů čtverečních, poskytují dobrý přístup z otevřeného moře, proto se mu také říká „brána do Evropy“. Od břehů Tuniska je 113 a od italské Sicílie 200 kilometrů. Evropští politici by tuto bránu nejradši zavřeli, aby jí nemohli procházet cizinci. Protože to fyzicky nejde, navrhují, aby si  začaly své vlastní brány zavírat evropské státy mezi sebou. Po otřesech eura se tak dostává pod tlak už druhý stěžejní projekt jednotné Evropy – Schengen.

 

Spor dvou kohoutů

Silvio Berlusconi a Nicolas Sarkozy minulý týden vyzvali ostatní evropské lídry a instituce Unie k „reformě“ dohody ze Schengenu o zrušení přeshraničních kontrol mezi státy. Tito dva však chtějí svou společnou výzvou vyřešit především vzájemný spor. Berlusconi žádal od států EU pomoc pro 25 tisíc tuniských uprchlíků, kteří přistáli na Lampeduse od počátku roku, a když to odmítly, udělil všem uprchlíkům schengenské vízum, čímž jim umožnil vyjet kamkoli do Evropy. Tisíce Tunisanů se však vydaly zejména do Francie, protože mluví francouzsky a mají tam rodiny. Francie je nepustila a zavřela hranice, čímž problém přehodila zpátky na Itálii. Berlusconi i Sarkozy se na sebe nejdříve naštvali, ale pak se setkali a prohlásili, že takhle to dál nejde…

2011_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte