Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Hýčkat si své „udavače“

Agenda boje proti korupci, v Česku teď tolik aktuální, v jistém směru klame tělem: navenek se zdá, že přijmout dobré protikorupční zákony je snadné. Jde přece o zájem drtivé většiny obyvatel, a tudíž zaručený zdroj politických bodů. V praxi je to ale mnohem složitější. Zájem politiků dobré zákony skutečně schválit bývá velmi malý nebo nulový. Buď jsou totiž pod vlivem různých korumpujících lobby nebo se ve složitém tématu protikorupční politiky neorientují.

To není žádná česká specialita. I zkušenosti ze zahraničí ukazují, že důležité protikorupční nástroje vstupují do života teprve pod tlakem veřejnosti, nevládních organizací, médií. Tak tomu je i s tématem známým pod anglickým pojmem whistleblower, tedy člověk, který píská na píšťalku, neboli upozorňuje na možné porušování zákonů na svém pracovišti.  

Odvážní občané

Když se vloni v Česku objevil případ nejznámějšího českého whistleblowera Libora Michálka, začalo se debatovat, jestli takový člověk nepotřebuje zvláštní právní ochranu. Vládní politici kroutili hlavami a tvrdili, že nynější zákony už každého chrání dost. Rozpačitá odezva v médiích pak ukázala, že ani česká veřejnost v globálu netuší, proč bychom měli lidi, jako je pan Michálek, nějak speciálně chránit. 

Pravda je ale taková…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.