74_R15_2011_n.jpg
74_R15_2011_n.jpg

74_R15_2011_s.jpg
74_R15_2011_s.jpg
V příštích několika desetiletích se servisní roboti nejspíš stanou nepostradatelnými pomocníky. Mohou třeba uklidit po velkém festivalu, vyčistit v noci silnice, v nemocnicích vytřít podlahy a zalít květiny. Někteří z nich nás možná budou provázet po muzeích.

Každý takový robot by dnes musel být pro svůj úkol specificky naprogramován. Říci stroji, co má dělat a v jakém prostředí, a naučit ho rozeznávat objekty, je přitom nesmírně složité. Ale co kdyby vznikl univerzální robot, schopný si informace pro konkrétní úkol teprve osvojit? A kdyby si roboti mohli své „zkušenosti“ vyměňovat podobně, jako to dělají lidé se znalostmi na Wikipedii? Na takovém systému již delší dobu pracuje tým vědců ze šesti evropských univerzit. Říkají mu RoboEarth.

Představme si servisního robota někde v kancelářské budově. Aby mohl udržovat pořádek, musí „vědět“, co má dělat. Někdo mu musí říci, jak vypadají prostory, ve kterých se bude pohybovat, jakým způsobem má uklízet, jak ověřit, zda uklidil celý prostor, jak má rozeznat překážky, které květiny a jak zalévat. Pokud by se ale podařilo vyvinout funkční systém RoboEarth, univerzální robot by se připojil k databázi, stáhl si mapy jednotlivých podlaží a instrukce a těmi by se řídil. Zpětně by do databáze dodával informace o různých změnách, o překážkách a podobně. Četa servisních robotů by se pak velmi rychle naučila, co už jeden z nich…

2011_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte