30A_jaros_R13_2011_n.jpg
30A_jaros_R13_2011_n.jpg

Penzijní reforma a způsob, jakým ji vláda předvedla, skončila fiaskem. Opozice je navíc připravena ji v budoucnu potopit. Podobný osud může potkat i reformu daní z příjmu, kterou nedávno představil ministr financí Miroslav Kalousek, byť je jeho plán vcelku rozumný a ministr se ho snažil přesvědčivě vysvětlit. Jeho slabým místem však bude z pohledu levice to, že se povinně hlásí k programu dnešní vlády a navíc přichází v obtížném období, kdy stát trpí zadlužením a schodkem rozpočtu.

30A_jaros_R13_2011_s.jpg
30A_jaros_R13_2011_s.jpg
Jaký je tedy Kalouskův návrh? Jde o zatím nejdůslednější pokus zjednodušit daňový systém tím, že chce sjednotit výběr daně a zrušit většinu výjimek. Kromě toho lépe stanoví daňový vztah státu s živnostníky. Obsahuje někdy až revoluční návrhy, obnáší však také několik nástrah, například pro budoucnost systému penzí.

 

Správný směr

Myšlenka sjednotit výběr daně a odvodů je dobrá, protože zlevňuje celý systém a umožňuje lepší kontrolu státu nad daňovou disciplínou. Návrh předpokládá, že se daně a odvody budou počítat ze společného základu a peníze budou odváděny na jedno místo, odkud budou státem přesměrovány třeba do zdravotních pojišťoven či na penze.

Druhým důležitým bodem reformy je snaha se lépe než nyní vyrovnat s postavením živnostníků (přesněji řečeno osob samostatně výdělečně činných, tzv. OSVČ). Stát chce ocenit nezpochybnitelný přínos těchto lidí, kteří…

2011_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte