Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka, Politika

54 obviněných a Japonsko

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Nevím, co to mají státní zástupci a česká policie za zvyk ohromovat veřejnost množstvím obviněných a kilometry a vahou spisového materiálu. Policie navrhla v korupčních kauzách, které se odehrály v letech 2005–2007 na ministerstvu obrany, obvinit celkem 54 lidí. Moje predikce je, že mezi nimi jsou i nevinní nebo vinní různou měrou a že to soud nakonec hodí policistům zpátky na hlavu. Nedokážu si vůbec představit, že by se tolik lidí dokázalo nějak relevantně propojit a konspirovat.

Sovětské hodinky – nejlepší a nejrychlejší – říkávalo se. Nás zase policie omračuje tím, že je to největší kauza v historii s největším množstvím spisového materiálu. Jestli to spíše není tak, že to policie neumí inteligentně třídit a oddělit důležité od nedůležitého, a tak to všechno nahází „do jednoho pytle“ a sváže provázkem. Copak má nějaký soudce šanci takové hromady papíru prostudovat a posoudit?

Hromadná obvinění nekončí dobře. V kauze Barak Alon a Komerční banka (případ z roku 2009) bylo také obviněno celé bývalé představenstvo Komerční banky a nelze se možná divit, že nakonec bylo také celé osvobozeno. K této věci lze ještě dodat, že podobný postup není v západním světě příliš běžný a připomíná to spíše proces se záškodnickými centry z 50. let.

 Podle rubriky Lex deníku Financial Times mají v dobách krize banky fungovat spíše jako kotva či stabilizátor, ale v Japonsku banky fungují jako…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].