Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Nevím, co to mají státní zástupci a česká policie za zvyk ohromovat veřejnost množstvím obviněných a kilometry a vahou spisového materiálu. Policie navrhla v korupčních kauzách, které se odehrály v letech 2005–2007 na ministerstvu obrany, obvinit celkem 54 lidí. Moje predikce je, že mezi nimi jsou i nevinní nebo vinní různou měrou a že to soud nakonec hodí policistům zpátky na hlavu. Nedokážu si vůbec představit, že by se tolik lidí dokázalo nějak relevantně propojit a konspirovat.

Sovětské hodinky – nejlepší a nejrychlejší – říkávalo se. Nás zase policie omračuje tím, že je to největší kauza v historii s největším množstvím spisového materiálu. Jestli to spíše není tak, že to policie neumí inteligentně třídit a oddělit důležité od nedůležitého, a tak to všechno nahází „do jednoho pytle“ a sváže provázkem. Copak má nějaký soudce šanci takové hromady papíru prostudovat a posoudit?

Hromadná obvinění nekončí dobře. V kauze Barak Alon a Komerční banka (případ z roku 2009) bylo také obviněno celé bývalé představenstvo Komerční banky a nelze se možná divit, že nakonec bylo také celé osvobozeno. K této věci lze ještě dodat, že podobný postup není v západním světě příliš běžný a připomíná to spíše proces se záškodnickými centry z 50. let.

 Podle rubriky Lex deníku Financial Times mají v dobách krize banky fungovat spíše jako kotva či stabilizátor, ale v Japonsku banky fungují jako…

2011_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte