71B_R11_2011_n.jpg
71B_R11_2011_n.jpg

71AA_R11_2011_s.jpg
71AA_R11_2011_s.jpg
Jistý mladík z Alžíru v 90. letech popsal tristní situaci svých vrstevníků následovně: „Máte pouze čtyři možnosti: můžete zůstat nezaměstnaní a v celibátu, protože bez pracovního místa nikdy nezaložíte rodinu a neseženete bydlení; můžete pracovat na rozbujelém černém trhu a riskovat zatčení policií; můžete se pokusit emigrovat do Evropy a zametat ulice Paříže nebo Marseille; nebo se můžete přidat k Islámské frontě spásy a hlasovat tak pro islám.“ Od té doby se napjatá sociální situace ve většině blízkovýchodních zemí dále vystupňovala.

Webové stránky a blogy mladých muslimů, včetně příznivců Muslimského bratrstva, dlouhodobě ukazují, že se jejich autoři zajímají o podobné věci jako mládež na Západě – od filmových hvězd přes hudbu po randění. Liší se snad jen v tom, že kromě víry a nejrůznějších interpretací islámského náboženství velmi intenzivně diskutují také o tématech, jako jsou nezaměstnanost, inflace, korupce nebo bytová krize.

Blízký východ, kde tito mladí lidé žijí - tedy v širším smyslu region označovaný MENA, zahrnující severní Afriku, Arabský poloostrov, Turecko, Írán a další státy této oblasti -, je přitom zónou největšího porušování lidských práv a potlačování demokracie na světě. A také oblastí nejrozšířenější korupce. Ačkoli jsou Západem dlouhodobě z porušování lidských práv obviňovány režimy v Bělorusku, Severní Koreji, Barmě nebo Číně,…

2011_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte