Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Tvář

Hemingway z pražské Libně

To nejlepší Lustig napsal v počátcích své tvorby

Když lidský život visí na nitce, pak je tato nitka stupnicí jeho hodnot,“ napsal literární kritik Josef Vohryzek v recenzi na sbírku povídek Démanty noci Arnošta Lustiga. Měl tím na mysli, že život Lustigových literárních hrdinů visí na nitce neustále, že se ocitají v nejtěžších mezních situacích a všechny je v sobě shrnuje jediné slovo – holocaust. Lustig o tomto zločinu svědčil svými knihami, rozhovory i svým pohnutým životem. Předminulou sobotu 26. února zemřel.

A od té doby mě to straší

Když si člověk prohlíží fotografie Arnošta Lustiga, všimne si brzy zvláštní věci. Ať je na nich zachycen s některými z jeho přátel, slavných nebo i neznámých lidí, často je familiárně drží kolem ramen. Jeho typické oslovení „ty bejku“, kterým zahajoval hovor a dotyčnému začal tykat, zlidovělo už i mezi nečtenáři jeho knih. Plebejská upřímnost, až žoviální „neomalenost“, kterými si uměl rychle každého získat, souvisely s jeho silným sociálním cítěním a – pokud na to člověk přistoupil – tvořily jeho osobní šarm. Přesto jeho život i dílo skrývá kromě hodnot i rozpory, o nichž by se nemělo mlčet, protože dotvářejí bohatší a pravdivější celek jeho osudu: „Jsem spisovatel a mou povinností je říkat pravdu, i když je nepříjemná i pro mě,“ řekl Arnošt Lustig v knižním rozhovoru Tachles, Lustig, který s ním vedl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.