Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Digitální stopa

Jiří Suk • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jiří Suk • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Temný obchod s odposlouchávanými hovory mafiánů, lobbistů a jejich politiků mě přivedl na myšlenku, zda nemohu být sledován i já sám. Hned jsem si řekl, že jako obyčejný čičmunda nejsem zajímavý. Ale pak mi došlo, že bez ohledu na to existuje celá řada technologických aparátů spojených se sociálními a byrokratickými praktikami, které umožňují sledovat mou osobu velmi komplexně a do překvapivé hloubky. Netrpím paranoickým stihomamem, jen eviduji, skrze co všechno jsem viditelný, slyšitelný a čitelný pro hypotetické Oči a Uši. Satelitní kamery, bezpečnostní kamery na ulicích, v obchodech a metru, počítače doma i v práci, mobil, platební karta, internetové bankovnictví. To je zatím asi všechno, obojek s čipem ještě nenosím. Všichni jsme na tom zhruba takhle.

Jiří Suk • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jiří Suk • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Na základě dat z kamer a mobilního signálu lze vyhodnotit náš pohyb po městě i světě. Podle plateb kartou a výpisů z účtu lze dosti přesně zjistit, jaký je náš životní styl a sociální status: co a kde nakupujeme, jak bydlíme, jezdíme atd. Oblíbené položky v počítači a telefonické hovory barvitě dokreslují obraz o našich životních prioritách, slabostech, úchylkách. To vše je dobré pro preventivní, kontrolní, komerční i čistě voyeurské účely. A co teprve pro účely vědecké! Ve filmech je zručné vyhrabávání digitálních stop a stopování skrze obrazovku už dlouho činností zcela běžnou. V americkém Labyrintu lží sedí rozvědčíci v jakémsi velíně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.