Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

O divokých časech transformace

65A_R50_2010_n.jpg
65A_R50_2010_n.jpg

65A_R50_2010_s.jpg
65A_R50_2010_s.jpg
S každým rokem, kterým se vzdalujeme od začátku devadesátých let, se snad zvyšuje pravděpodobnost, že o této době budou vznikat zajímavé práce, které nám pomohou pochopit tuto dobrodružnou etapu našich novodobých dějin. Jednou z prvních (pokud jde o šířku záběru) je kniha politologa Lubomíra Kopečka Éra nevinnosti. Česká politika 1989–1997.

Autor postupuje v knize chronologicky a snaží se zachytit všechny významné události a aktéry od časů krátce předrevolučních přes bourání komunistického režimu, vznik prvních demokratických institucí až po samotnou transformaci, vývoj ve stranách, reformy atd.

První problematická stránka knihy Lubomíra Kopečka spočívá v tom, že vychází zejména z dobových médií či publikovaných knih. Například často cituje z prací historika Suka o Občanském fóru či revolučních dnech, ale na rozdíl od historika nezachycuje tak důležitý kontext událostí.

Kopeček na více místech připomíná, že během revoluce se ne všechno dělo podle „transparentních demokratických mechanismů“. Kritizuje třeba, že na začátku roku 1990 probíhaly kooptace nových poslanců do parlamentu, místo toho, aby se vypsaly doplňovací volby. Už ale neřeší, jestli to v té době šlo udělat jinak, a nezjišťuje, jak tehdejší „revolucionáři“ tento postup po letech hodnotí. A v tom je vůbec největší slabina Kopečkovy práce – nevyužil jedinečné možnosti mluvit přímo s…

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2025
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte