Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Miliarda na nákupech

„Čínu už nemůžeme srovnávat s naším komunismem,“
říká Petr Němec, který pracuje pro globální obchodní řetězec v Číně

Na rudém gauči podřimuje mladý muž. Na vedlejším zeleném křesle si hoví další, okolo spáčů prochází průvod mladých párů a rodin s malými dětmi. Mrknou se zběžně na křeslo a na gauč. Někteří se ho dotknou, tak aby neprobudili spáče, a kráčí dál do místnosti plné manželských postelí. Na jedné spí v dekách zabalené dítě a jeho otec. Na příjemné matraci jiné postele si ustlala mladá žena a dívá se na iPhonu na film. Jiná paní si sem přišla číst knihu. Vůbec si nevšímají desítek kolemjdoucích, kteří okukují nábytek, na němž odpočívají. A kteří asi také vybírají volnou pohovku, na které by se alespoň na chvilku rozvalili.

Je nedělní odpoledne a pekingskou pobočkou nadnárodního řetězce Ikea proudí tisíce lidí. Tak jako každý víkend. Někteří si přišli koupit nový nábytek. Jiní se jen chtějí podívat na postel, na niž teprve šetří. Další s sebou přivedli truhláře, kteří vybraný výrobek okouknou, změří a zhotoví za nižší cenu. Všichni si ale přišli nábytek Ikea ozkoušet, osahat, „oležet“ – proto je zdejší chaotická atmosféra nesrovnatelná s tou v evropských pobočkách švédského řetězce.

Motor Evropy

Ikea začíná neoddělitelně patřit k domácnostem nové, rychle bohatnoucí čínské střední vrstvy. Produkci značky, která je v Evropě synonymem laciného (a zároveň designérsky přitažlivého) zboží, si tady kupují…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.