67_R49_2010_n.jpg
67_R49_2010_n.jpg

67_R49_2010_s.jpg
67_R49_2010_s.jpg
Fosilní paliva během uplynulého století proměnila průmysl, obchod, dopravu i každodenní život lidí. Dnes jsme na prahu elektrifikace automobilů, která se nejspíš nevyhne ani Česku. První klasický elektromobil se u nás začne prodávat už příští rok v březnu, půjde o model Citroën C-Zero.

Klíčem k úspěšnému přechodu na elektřinu jsou však baterie, zdroj energie pro elektromotor. První baterii vynalezl Alessandro Volta už v roce 1800, ve druhé polovině minulého století však vývoj pokročilých akumulátorů poněkud ustrnul, mimo jiné právě díky dostupnosti levných fosilních paliv.

Teprve počátkem 90. let se situace začala měnit. Postupně se objevily baterie nikl-kadmiové, nikl-metal-hydridové a nejnověji také lithium-iontové. Tyto pokročilé typy jsou lehčí, menší a přitom se do nich vejde víc energie. Hodí se proto pro přenosnou elektroniku, ostatně za jejich příchodu zčásti vděčíme boomu přenosných počítačů, mobilních telefonů a jiných „gadgetů“.

Elektromobily, které se již dříve pokusily několikrát na trhu prorazit, ale nepodařilo se jim to, díky nové generaci baterií chytily druhý dech. Jako jedna z prvních se příležitosti chopila společnost Tesla Motors. Vzala běžné lithiové články pro notebooky a postavila z nich sportovní elektromobil Tesla Roadster, který na jedno nabití ujede téměř 400 km. Po připojení do běžné elektrické zásuvky jej plně dobijete za osmnáct…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte