Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Když potřebujete nespat celou noc

Vášeň je vášeň. Jenže do práce se taky musí. Je krize a není radno dráždit šéfa žádostí o volno uprostřed pracovního týdne jen kvůli tomu, že člověk celou noc neodlepí oči od obrazovky. Hm – co s tím?

Naštěstí tu jsou profesoři z institutu pro výzkum spánku na univerzitě v anglickém Loughborough. Ti teď pro vystresované fanoušky – v tomto případě anglické kriketové reprezentace hrající toho času na šampionátu v australském Brisbane, kde je deset hodin časový rozdíl – připravili návod, jak vydržet vzhůru celou noc a pak jít rovnou do práce.

Dávejte pozor: zhruba do půlnoci se můžete chovat normálně. Jenom byste neměli jíst žádná těžká jídla a nepřehánět to s alkoholem, protože obojí uklimbává. Jak se blíží jedna ráno, už to chce sofistikovanější strategii. Podle jednoho z autorů výkumu Jima Hornea byste si měli dát nejpozději okolo druhé a pak okolo čtvrté tak patnáct minut šlofíka. Ne víc, protože riskujete, že budete po probuzení ještě unavenější než předtím. „A než si půjdete zdřímnout, dejte si kávu,“ cituje výzkumníka BBC. Je to proto, že kofein začíná fungovat zhruba po dvaceti minutách, takže synchronizací se šlofíkem znásobíte občerstvující efekt.

S příchodem páté ráno čekejte nejtěžší zkoušku: tělo dokončuje svůj čtyřiadvacetihodinový cyklus a bude hlásit, že už chce opravdu spát. Tady profesor Horne radí: rozsvítit všechna světla v místnosti. Pustit nahlas hudbu a oknem čerstvý vzduch. Konverzovat s…

2010_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte