Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Proč zrušit maturity

Generálka na státní maturity nedopadla dobře. Testy nezvládla zhruba třetina studentů, vláda ale zatím podle všeho trvá na svém: ministr školství prohlásil, že na svém plánu spustit povinné centrální testy příští jaro nic nemění, a ministr financí už zvažuje, jestli nemá stát špatným školám vzít peníze. Jenže realita je prostá: dnešní podoba státních maturit je špatná.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Chtěli byste, aby vaše dospělost a vzdělanost byla zjišťována například následující úlohou?

Který z následujících úryvků výchozího textu obsahuje přívlastek postupně rozvíjející? (Přívlastek postupně rozvíjející = několik nesouřadných shodných přívlastků)

A) krabice s nápisem Elektrolux
B) protržené, proplétané sedátko
C) převržená židle
D) tmavohnědá papírová krabice

Možná si matně vzpomínáte, že se takových termínů ve škole používalo, snad kvůli psaní čárky. Ale pokud jste to jako žáci vůbec považovali za důležitou látku, kolikrát v životě jste ji využili při svém dorozumívání? Možná vás pomocí těch termínů naučili psát čárku správně, ale mají vaše děti být zkoušeny ve zkoušce, která spolurozhoduje o jejich životním osudu, právě z takových učebnicových specialit? Možná prostě mají psát ve větách správně čárky, tím by ale vliv „postupně rozvíjejících přívlastků“ na naše životy mohl končit, ne?

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Tahle úloha, spolu s dalšími 31, byla obsažena v lehčí verzi (zvané „základní úroveň obtížnosti“) testu v tzv. generálce na státní maturity z češtiny. Byly v ní i jiné typy úloh, ale v 18 ze 32 (tedy v nadpoloviční většině) jsem našel rozmanité závady, které zviklají možná tvrzení o špatné úrovni vzdělávání. O čem tedy budou draze koupené výsledky vlastně vypovídat?

Po letech…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.