Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Kdo jsem

Tanečník Jiří Bartovanec a jeho pátrání v hlubinách času

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Projekční plátno zavěšené na konci jeviště ve ztemnělém sále pražského divadla Ponec ožije šedohnědými chuchvalci světla. Vypadá to jako líně se převalující mlha. Čím víc se obraz zostřuje do podoby lidské tváře, vystupuje ze tmy i nehybná hromada hadrů na jinak prázdné scéně. Ožívá hudbou a zvolna se z ní klube postava. Když se vztyčí a hadry se promění v kostým tanečníka, z plátna už pozoruje diváky zvětšenina staré černobílé fotografie černošky. Současně se začne pomalu odhalovat i tvář aktéra na jevišti. Přes plátno přitom proletí sled dalších lidských portrétů. Zastaví se u blonďáka slovanských rysů a snědé ženy, kteří láskyplně pozorují kojence. V tom okamžiku poslední část důmyslného kostýmu odkryje i obličej mladého muže. Před svými rodiči na fotografii a tváří v tvář divákům stojí choreograf a tanečník Jiří Bartovanec.

Člen světově proslulého souboru německé choreografky Sashy Waltz se v sólovém představení nazvaném Aného právě vydává po stopách svých předků. Několikavrstevná pouť, v níž se skrze hudbu a kreace lidského těla prolínají odlišné kultury, osudová setkání a překvapivé zvraty životních situací, je svým způsobem i metaforickým příběhem cesty talentovaného umělce do světa špičkového moderního tance.

Zahlédnout sám sebe

„Identita z tátovy strany byla jednoduchá,“ říká druhý den po premiéře Aného rodák z Teplé u…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.