Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Dobrodružství v Saddám City

Násilné útoky i bezpečnost se v Iráku staly zdrojem obživy

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Prodíráme se v předvečerním nákupním shonu bagdádskou čtvrtí Karada, a ačkoli máme co dělat, abychom jeden druhého slyšeli přes řev dieselových generátorů, které tu napájejí každý krámek, Iráčan Odišo, parťák i neoficiální ochranka v jednom, se rozhodl, že dneska bude turistický průvodce. „Koukej,“ ukáže před sebe, ještě než stačí polknout sousto felafelu. „Jeden z největších v Bagdádu.“ Nad střechami budov vysoko ční štíhlý bílý půlovál s křížem uprostřed. Katolický kostel. „Sem chodíš?“ „Ne, je to ode mě moc daleko, mám jeden blíž domova,“ odpovídá. Počítám, že je to už třetí křesťanský svatostánek po zhruba hodině chůze. „Bojíš se?“ ptám se, i když tuším odpověď. Odišo zakroutí hlavou. „Je jedno, jestli jsi křesťan nebo muslim. Bouchnout to může kdykoli a kdekoli, kde jsou lidi. Už dlouho se tu ale nic nestalo, sama vidíš,“ řekne s pohledem do ulice tepající běžným orientálním životem, tolik vzdálené zprávám o krvavých dnech v Bagdádu.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

O pět dní později vtrhla skupinka ozbrojenců oblečených do iráckých uniforem dovnitř kostela se štíhlým bílým půloválem a čtyři hodiny drželi stovku bagdádských katolíků jako rukojmí. Drama skončilo šedesátkou mrtvých. Přestože útoky na kostely Bagdád už zažil, takhle masivní akce po měsících klidu působila nesrozumitelně. Přihlásila se k ní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.