Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Politika

Čas na změnu

TOP 09 vyletěla letos na jaře jako kometa a měla ambici stát se lídrem pravice. V podzimních volbách ale nedopadla nijak valně a teď musí řešit, co bude dál.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Devětadvacetiletý Michal Vozobule působí v solidním obleku a nažehlené košili nebojácně. Hovory o politice ho očividně baví a svůj pohled na ni má zjevně dobře promyšlený. Veřejný život přitahoval vystudovaného politologa, který dnes působí jako zástupce ředitelky plzeňského gymnázia, už od vysoké školy. V minulosti pracoval v odborných komisích Rady města Plzně a jako politický analytik pomáhal někdejšímu plzeňskému bezpartijnímu senátorovi Richardu Sequensovi. Aktivně vstoupit do politiky však nemohl: pravicově smýšlející mladý muž prostě neměl kam. Úspěšné značce ODS totiž nemohl odpustit to, jak v Plzni neprůhledně a podezřele přistupuje k veřejným zakázkám a arogantně přehlíží zájmy občanů. Do politické strany nakonec vstoupil teprve loni v létě. Tehdy totiž došel k tomu, že právě vzniklá TOP 09 je přesně to, nač čekal. „Léta jsme mluvili po hospodách o tom, jak strašidelně a neprůhledně se u nás dělá politika. Cítil jsem mimořádnou příležitost přestat nadávat a začít to měnit,“ líčí v jedné z plzeňských restaurací nadšeně muž, který se mezitím stal místopředsedou krajské organizace a teď coby dvojka kandidátky usedá v zastupitelstvu radnice v Plzni.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Strana, kterou si Michal Vozobule vybral pro své veřejné angažmá, dala, jak známo, hned v prvním volebním testu najevo, že start nebude problém. Ve sněmovních volbách získala přes šestnáct procent hlasů a za hlavním hráčem pravice, občanskými demokraty, zaostala jen o tři procenta. Ukázalo se, že i nepopulární téma šetření, tedy krátkodobě nijak příjemné zásahy státu do peněženek občanů, může být pro voliče chytlavé. Musí ho ale doprovázet naděje na změnu stylu a na to, že reformy garantuje strana, která působí inteligentně. Michala Vozobule a mnoho podobně smýšlejících lidí nejen v Plzni, ale i v ostatních krajích právě touha po odpovědnosti a změně přiměla podepsat přihlášku do topky a připojit se tak k silným lídrům – zakladateli strany Miroslavu Kalouskovi a nejoblíbenějšímu českému politikovi Karlu Schwarzenbergovi, jenž se ujal vedení.

Názory špiček stran jsou veřejnosti dobře dostupné – ministr financí Kalousek se prezentuje jako nositel myšlenky šetření a reforem a Schwarzenberg se v roli ministra zahraničí vstřícně staví k Evropské unii a jeho rétorika neztrácí nadhled ani etický přesah. Nezatížený nováček Michal Vozobule je jiný případ: právě on může v regionu vyrůst v budoucího tahouna strany. Podobných postav je v jeho okolí v TOP 09 dost: inteligentní a vzdělaní mladí lidé s odvahou, nepoznamenaní nutnou skepsí praktické politiky. Je tedy důležité zjistit, co se v útrobách strany pod dvěma celostátními lídry skrývá. Jak se v ní rozhoduje a jaké vize mají zelenou? A jaké mají lidé typu Michala Vozobule šance, že se jim podaří skutečně změnit českou společnost?

Kdy a jak

Na vládní úrovni hraje TOP 09 v trojkoalici s ODS a VV svými ekonomickými tématy prim. Sen o vytlačení ODS na druhé místo pravice se však členům rozplynul po sečtení hlasů v říjnových senátních a komunálních volbách. Nebýt spojení s hnutím Starostů a nezávislých, neuplatnila by TOP 09 ani jednoho kandidáta na senátora (do horní komory pronikl v jejích barvách starosta Božího Daru Jan Horník a bezpartijní Jaromír Štětina). Zastupitelů ve městech a obcích by získala jen patnáct set (spolu s hnutím Starostů a nezávislých o 1200 víc), zatímco zavedení občanští demokraté jich dnes mají přes pět tisíc. Špičky i členové strany si propad vysvětlují tím, že voliči zareagovali na zavedení předvolebních hesel do praxe, tedy na přísné vládní škrty zejména pod taktovkou TOP 09; koneckonců většina rozpočtových úprav, které minulý týden proletěly sněmovnou a sníží například státní příspěvek na stavební spoření, omezí porodné i další dávky a zvednou daně, skutečně pochází z dílny Miroslava Kalouska a jeho týmu.

Ať už je to správný odhad nebo ne, topkaři musí každopádně začít opatrně přemýšlet, čím oslovit Čechy, aby se jejich volební potenciál neztenčoval a nevydali se cestou dolů, kterou předtím prošla například Unie svobody či ODA.

Teď přišel čas na hlubší programovou debatu, ale nemusí to být bezprostřední reakce na volby, ta by přišla tak jako tak,“ říká nad kávou Michal Vozobule. Současný propad zase za tak hrozný nepovažuje a strana se podle něj ještě nějakou dobu udrží s tématem odpovědnosti a nepošpiněnosti. Doufá také, že počáteční rozpočtové škrty se časem přetaví ve smysluplné reformy, jejichž sociální dopad čeští voliči nakonec ocení. Přiznává ale, že na řádnou politickou debatu zatím v krátké době existence nebyl ve straně pro samé volby čas. S odvážným názorem, že občané projeví vděk za reformy, pokud jim budou srozumitelně vysvětleny, není ve straně osamocen. Členové i hlavní představitelé TOP 09 spoléhají na to, že se jim (na rozdíl od ministrů Topolánkova kabinetu, jehož členy byli Kalousek i Schwarzenberg) podaří nevyhnutelnost změn srozumitelně vysvětlit. „Strach, že nás reformy budou potápět, nemám. Lidé už pochopili, že jsou naprostou nutností, a v kombinaci se srozumitelným apelem na odpovědnost by mohli ocenit naši odvahu,“ říká jednatřicetiletý místopředseda TOP 09 a náměstek ministra spravedlnosti Marek Ženíšek. A nejjasněji formuluje i odpověď na volání po dalších programových prioritách. Po mladé straně prý zatím nikdo nemůže chtít jasnou vyhraněnost. „Změna může být sama o sobě na dlouhou dobu programem. Máme punc novosti a řada lidí k tomu bude vzhlížet,“ vysvětluje Ženíšek.

Výsledky komunálních a senátních voleb však této naději za pravdu příliš nedávají, a proto i z klubu poslanců topky už zaznívají hlasy, že strana by se měla začít zviditelňovat také sociálními postoji a „měkčími“ tématy. Na jasnější profilaci TOP 09, než nabízí jejich poměrně obecné programové desatero, si bude muset veřejnost počkat minimálně do ideové konference, kterou topkaři chtějí svolat během dvou let zbývajících do krajských voleb.

To nepůjde

Volič, který dává TOP 09 hlas, by měl mít zhruba následující profil. Chce šetřit a je ochoten se kvůli tomu aktuálně uskrovnit a ztratil důvěru v ODS opředenou kmotrovskou pověstí. Je spíše vzdělanější, zapůsobil na něj zkušený ministr financí Kalousek nebo je mu sympatický Karel Schwarzenberg, ať už pro zahraniční politiku nebo prostě jen tak. Platit však může pouze poslední bod, přičemž s těmi předtím může dokonce být v rozporu: podle politologů totiž stačí osobnost Karla Schwarzenberga v čele strany pořád ještě k tomu, aby přilákala občany k urnám. A to i ty, kteří nemají na politického matadora Kalouska příliš příznivý náhled. Karla Schwarzenberga označilo v posledním průzkumu CVVM za nejdůvěryhodnějšího politika nejvíc, přes čtyřicet procent, dotázaných, duchovní otec a zakladatel projektu TOP 09 Kalousek skončil až na devátém místě za lídry ODS, ČSSD i Věcí veřejných. Pro tyto voliče je tedy důležité vědět, kdo ve skutečnosti stranu vede a zda nejsou lichá prosakující podezření, že Schwarzenberg přenechává stranu zcela v rukou jejího zakladatele Kalouska.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

I členové vlády potvrzují, že na jednáních kabinetu mluví za TOP 09 z osmdesáti procent právě Kalousek, a častěji než předsedu je ho podle svědectví slyšet také na zasedáních poslaneckého klubu a vedení TOP 09. Bližší pohled do strany ukazuje, že Schwarzenberg sice zasáhne do debaty málokdy, zato s konečnou platností. „

Jeho slovo je svaté a nikdo s ním nepolemizuje. I když vede jednání Miroslav Kalousek, dělá to tak, že je to v souladu s názorem Karla Schwarzenberga, jinak by to neprošlo,

“ líčí Marek Ženíšek.

Stejnou zkušenost potvrzuje u stolu plzeňské hospody i Michal Vozobule, byť se mu jí dostalo jen jednou a už vloni v srpnu. Když se TOP 09 sešla v Roztokách k nástinu programu, mluvil a na otázky odpovídal zejména Kalousek. Karel Schwarzenberg tiše pobafával z dýmky, debatu sledoval a tvářil se spokojeně. Slovo si vzal ve chvíli, kdy Kalousek začal prosazovat zákaz kouření v restauracích. „To nejde, to já si představit nedovedu,“ řekl jen a bafal dál. Kalousek debatu ukončil slovy, že „v tom případě má pravdu pan předseda“, a jelo se dál. „Okamžitě bylo jasné, jak to mezi nimi funguje,“ usmívá se Vozobule. V uvedeném příkladu není podstatné, čeho se knížetem vetovaný nápad týkal. Pro příznivce jeho stylu tato drobná příhoda znamená, že hlavní slovo ve straně má Schwarzenberg a obavy, že je jen sympatickou – a unavenou – nálepkou na Kalouskův projekt, jsou liché.

Vliv Schwarzenberga stojí například i za tím, že strana dosud nemá generálního manažera. Miroslav Kalousek chtěl totiž do funkce prosadit bývalého kolegu z KDU-ČSL a nyní topkaře Pavla Severu, muže, který je v podezření, že měl prsty v problematických zakázkách na ministerstvu obrany. Měl zálusk i na křeslo náměstka na obraně v současném kabinetu, ale i tomu se Schwarzenberg postavil. „Za Kalouskem chodili před sestavováním vlády lidé s dotazy, co s nimi bude. Říkal jim, že jsou u špatných dveří a že je to výhradně na knížeti, a skutečně to tak bylo,“ líčí jeden z vysoce postavených členů TOP 09.

Projekt z centra

Atraktivní předseda ani sebelepší plány však stranu v chodu neudrží, pokud se nezaměří na přirozený a odspodu vedený příliv mozků z regionální úrovně a nevybuduje autonomní členskou základnu, jako se to kdysi podařilo ODS i sociálním demokratům. „Žádná strana, která neměla pevné komunální zakotvení, v polistopadové politice dlouhodobě neuspěla,“ upozorňuje politolog Stanislav Balík. Topka má poměrně dobře zvládnuté pojistky, aby eliminovala příliv prospěchářů či velrybáři najatých „herců“ a nenechala se ničit podobně, jako se to stalo ODS. Všechny nově příchozí členy prověřuje vedení regionů a osobně zkoumá jejich motivace, než je do strany přijme. „Z některých uchazečů o členství jsme skutečně měli pocit, že jsou spíše obchodníci než zájemci o práci ve straně, o některých jsme to i věděli, protože v tom městě se navzájem známe, a odmítli jsme je,“ líčí Vozobule. A příklady odmítnutých lidí lze nalézt i v jiných regionech, v Praze například z etických důvodů nepřijali bývalého manažera IPB kvůli podezření, že byl spjat s korupčním prostředím.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Plán na zásadní posílení členů z dosavadních čtyř tisíc se však v centru ani na regionálních úrovních zatím nerodí (pro srovnání – ODS má ke 30 tisícům členů a ČSSD přes 20 tisíc). Lidé se do strany hlásí podle informací od krajských manažerů i po neúspěšných volbách, na stoly stranických sekretariátů v krajích přistává měsíčně deset až dvacet přihlášek. Členové TOP 09 v Plzni i v jiných regionech spoléhají na to, že je centrální reprezentanti budou důstojně zastupovat a strana zůstane atraktivní pro kvalitní zájemce. „

Zatím to tak je. Koalice k mému příjemnému překvapení vychází naší straně hodně vstříc,

“ říká Michal Vozobule. První rozkol ale může přijít kdykoli: třeba ve chvíli, kdy by ministři byli nuceni k vládním kompromisům, které by neuměli srozumitelně vysvětlit kolegům v regionech. Což nemusí být jednoduché: členové TOP 09 se v neoficiálních rozhovorech nijak netají tím, že toho o sobě navzájem zatím příliš mnoho nevědí. Je tedy mimořádně těžké odhadnout, jak bude nově vzniklý a z centra vyprojektovaný organismus v budoucnu reagovat.

Novou stranu může ohrozit například i to, že by se Petru Nečasovi podařilo zbavit ODS kmotrů,“ doplňuje další rizika politolog Balík. To se však – zejména s přihlédnutím ke skládání účelových koalic s ČSSD například v Českých Budějovicích či v Praze a navazováním na osvědčené klientelistické vztahy – zatím příliš nedaří.

Dva hlavní hráči TOP 09 Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg se každopádně o budoucnost své strany nebojí. „Od nás přece nikdy nezaznělo, že chceme být nejsilnější stranou na pravici. Chceme získat co nejvíc voličů pro svůj hodnotový systém. Jsme skuteční konzervativci a víme, že taková nabídka nemůže mít nikdy nadpoloviční většinu,“ říká projektant topky Kalousek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].