Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Tragický Neville Chamberlain

57B_R44_2010_n.jpg
57B_R44_2010_n.jpg

57B_R44_2010_s.jpg
57B_R44_2010_s.jpg
„Kdyby Neville Chamberlain zemřel v roce 1937, a ne v listopadu 1940, zapsal by se do dějin jako politik, který v době Velké deprese prosadil úspěšné reformy britského zdravotnictví a hospodářství,“ napsal jeden z jeho životopisců, David Dutton. Chamberlain však zůstává nevyhnutelně spjatý se zahraniční politikou, kterou vykonával jako premiér právě v oněch posledních třech letech svého života. Jeho jméno symbolizuje zejména podpis mnichovské dohody a spolu s ním příběh o zradě a politické krátkozrakosti, jenž u nás patří k silným a často diskutovaným tématům. Chamberlainovu biografii od historika a diplomata Jiřího Ellingera proto nelze přehlédnout kvůli otázkám, které si v souvislosti s touto známou postavou klade.

Předností Ellingerova díla je, že vychází ze zahraničních zdrojů, které Chamberlaina ukazují v kontroverznější perspektivě, než na jakou jsme zvyklí. Jeho diplomatické působení na přelomu 30. a 40. let samozřejmě skončilo krachem a potvrdilo ty nejhorší obavy. Zkusíme-li však pohlédnout na tehdejší dobu očima meziválečné Británie, můžeme spatřit souvislosti, na které se někdy při hodnocení Chamberlaina zapomíná.

Patří sem koncepce britské zahraniční politiky po první světové válce, jež spočívala ve vstřícnějším postoji vůči Německu, kterému byl podle Londýna uložen příliš tvrdý mír. Appeasement, usmiřování Berlína, nebyl vynálezem samotného Chamberlaina, který…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte