Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Nesmrtelná Wall Street

Finanční instituce, které stály na počátku ekonomické recese, znovu vydělávají a práce na Wall Street je dnes stejně zajímavá jako dřív. V uplynulých dnech navíc americká vláda oznámila, že záchrana bank odhadovaná původně na stovky miliard dolarů nakonec daňové poplatníky bude stát jenom zlomek této sumy nebo vůbec nic. Za oceánem se přesto konají demonstrace a nejeden významný komentátor kritizuje záchranu bank třeba i slovy jako „velká americká loupež“.

50_tema01_R42_2010_n.jpg
50_tema01_R42_2010_n.jpg
50_tema01_R42_2010.jpg
50_tema01_R42_2010.jpg

Je 13. října 2008 odpoledne. Před měsícem se zhroutila jedna z největších světových bank Lehman Brothers a od té doby vládne na trzích chaos a nedůvěra. Banky si navzájem přestávají půjčovat peníze, nikdo neví, v jak špatném stavu jsou účetní knihy jednotlivých institucí. Hlavní zábavou lidí ve finančním sektoru je spekulovat, „kdo je na řadě příště“. Hrozí dominový efekt zhroucení celého finančního sektoru největší ekonomiky světa s následky, jež si prostě nikdo neumí představit minimálně proto, že nikdy nic srovnatelného nezažil.

V historické zasedačce amerického ministerstva financí sedí za mahagonovým stolem asi dvacet mužů a naštvaný šéf americké centrální banky (Fed), který opravdu vypadá jako Ben Bernanke, říká, že už má všeho dost. „Bude potřeba takových sedm osm,“ říká zlosyn Bretton James, šéf fiktivní investiční banky Churchill Schwartz, a má na mysli stovky miliard dolarů. „A když ne?“ zeptá se šéf Fedu. „Pak je konec,“ odpoví chladně James. A jeden z přítomných, stařičký Jules Steinhardt s vizáží skřeta nápadně připomínajícího bývalého šéfa Fedu Alana Greenspana, dodává nakřáplým hlasem: „Do týdne se zavřou banky, bankomaty přestanou vydávat peníze. Nastane konec světa.“ Muži sedí strnule a tiše, jako kdyby se skutečně každým okamžikem měla zřítit nebesa.

Režisér Oliver Stone…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1548
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte