Tam je taková bouřka, že sem nemohla pracovat!“ vymlouvá se Bára Hrzánová okatě na počasí a svléká vaťák. Jana Boušková jí bez komentáře přisouvá přes stůl plechový hrnek s kořalkou a Mário Bihári s harmonikou na klíně se culí do vousů. V představení Šunen, Romale/Poslyšte, Romové, které by se klidně mohlo odehrávat v některé z nuzných chatrčí, v nichž průkopnice české romistiky Milena Hübschmannová v šedesátých letech sbírala živý romský folklor, si obě herečky hrají na romské vypravěče. A dlužno říct, že obstojí i před pravým Romem, který k tomu dělá muziku.

 

Vzpomínka na Milenu a Zuzanu

Zadní stěně scénické místnosti dominuje oltáříček opentlený krepovými růžemi a věnovaný romské svaté Černé Sáře. Nad hlavami herců se na šňůře houpe pár kousků prádla. Veškeré jejich dění pak z fotografií sledují dvě dnes už mrtvé ženské tváře. Jednou z nich je zmiňovaná Milena Hübschmannová, druhou zpěvačka a hudebnice Zuzana Navarová.

Po obou zůstalo silné, výmluvné a hlavně optimistické dědictví. Když trio herců nastupuje na jeviště, ze záznamu zní píseň Navarové a Biháriho „Ma dža ňikhaj“ a „vypravěči“ si potěšeně sdělují: „Slyšíš? Hrajou ji v rádiu!“ Dobrá třetina pohádek, jež v průběhu pásma zazní, zase pochází ze sbírky Romské pohádky, kterou sestavila Hübschmannová. Nejde přitom o další neumělou a trapnou nápodobu romské kultury. Patronky představení jako by…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte