Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Glosa

Taková malá chvála betonu

Předvolební kampaň je v plném proudu. Z billboardů se přitom zdá, že minimálně v hlavním městě bude po volbách o jednu věc dobře postaráno: a sice o „zeleň“. Hned několik politických stran totiž své potenciální voliče informuje, že chtějí méně „betonu“, ale více „zeleně“. Některé dokonce slibují s „betonem“ úplně skoncovat.

Přitom máloco dává tak srozumitelné zkratky, jako právě tahle dvě slova – beton a zeleň. První symbolizuje aroganci nebo rovnou ničení, druhé naopak vlídnost a příjemný život. Ale i když víme, že parky jsou v éře opojení stavebními zakázkami nebezpečně ohrožený druh, tak jednoznačné zatracení si „beton“ nezaslouží.

Rozhodně nehorujeme pro to, aby se městské parky měnily v zastavěné plochy, naopak. Jenže samotná existence „betonu“ není tím hlavním problémem. „Beton“ je podstatou měst a dá se na něm dělat spoustu zábavných věcí. Ostatně do města se člověk stěhuje proto, aby si právě „betonu“ svým způsobem co nejvíc užil. Přesněji řečeno aby se na „betonu“ pohodlně a rychle dostal do míst z „betonu“ postavených. A nejde jen o zatracovaná auta: na „betonu“ se dá jezdit na kole, kolečkových bruslích a s kočárkem. Dá se na něm v každém počasí sedět, kreslit, protestovat a kdovíco ještě.

Česká historická města si v posledních dvaceti letech libují v návratu starých kostek. Bezpočet pokusů přitom…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.