Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Téma

Sen o nové Ostravě

Ostravě se už podařilo překonat tíhu hornické čistě industriální minulosti a hlavní otázka visící nad městem teď zní, kam se posunout dál. Předvolebnímu boji v jednom z mála nezadlužených měst v zemi tak nevládnou ekonomická témata, ale debaty o tom, jak z Ostravy udělat přitažlivou adresu, kde bude radost žít.

Málokdy člověk zažije absolutní ticho uprostřed třítisícového davu. Lidé, kteří si před nedávnem přišli na hlavní ostravské náměstí vyslechnout verdikt, zda severomoravská metropole získá vytoužený titul Evropské hlavní město kultury 2015, mají ale tenhle zážitek zarytý hluboko pod kůží. Když vyšlo najevo, že mezinárodní porota udělila prestižní evropskou značku konkurenční Plzni, zavládlo mezi shromážděnými patrioty vyzbrojenými lahvemi šampaňského hrobové mlčení. Pro místní byl totiž zisk titulu něco jako zásadní předěl v novodobé historii Ostravy. Ta už sice dávno není špinavé město, které nenabízí nic jiného než práci v důlních šachtách a následné propíjení výplaty v hospodě. Za dvacet let od revoluce tu vznikly nové univerzity, pracovní příležitosti, uznávané kulturní podniky a díky přechodu na ekologičtější technologie ve velkých průmyslových provozech se tu i daleko lépe dýchá.

Ostrava ale jako by zároveň zůstala v půli cesty: už to není výhradně průmyslová aglomerace, svoji novou tvář však stále hledá. Získat titul „kulturního města“ vnímali zdejší usedlíci jako šanci, jak dát tomu hledání zásadní impulz. Proto to hořké ticho tenkrát na Masarykově náměstí po chvíli vystřídaly na mnohých tvářích slzy a nakonec se v ulicích rozjela smutná oslava, při níž šampaňské sloužilo k zapíjení žalu.

Charakteristické pro město a jeho energii…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.