Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

EU ve víru experimentu

Rigidity a pokuty nejsou vládnutí

Evropská unie a eurozóna se v zásadě dohodly na konturách toho, čemu se říká „ekonomické vládnutí“ (z angl. economic governance). A jak to v životě bývá, je už sám jazyk důležitější, než se na první pohled zdá.

Nemáme co do činění s ekonomickou vládou, ale pouze s vládnutím. Dává to vzpomenout na česko-německou deklaraci, kdy se v polovině 90. let také dlouhé měsíce jednalo o použití termínu vyhnání sudetských Němců, až vyjednavači dospěli ke kompromisnímu a poněkud obskurnímu pojmu vyhánění.

Evropská unie zkrátka dává najevo, že se bojí výrazu vláda. Má komisi a komisaře, vládu však nechce. Pokud ji akceptuje, nebo dokonce vytvoří, pak jenom jako jakýsi proces či pokus o koordinaci. Potíž je v tom, že to, na čem se EU dohodla, není koordinace, ale v zásadě jen rigidity (tvrdosti, penalizace), a navíc pouze posílené rigidity, s jejichž dodržováním nemá Evropa zrovna dvakrát dobrou zkušenost.

Mezistav

Jako se při tvorbě států volí osvědčené útvary (federace, konfederace, unitární stát), a ne nějaké patvary, experimenty a mezistavy, které mohou být – nejen pro dané státy – nebezpečné, tak podobně osvědčené postupy platí i pro měnové unie či stabilní měnové zóny. A jedna ze zásad říká: Tam, kde se platí jednou měnou, mají existovat aspoň nějaké společné daně, společný dluhopis a společné (minimální a úsporné) ministerstvo financí. Je zajímavé, že uvnitř sebe samých to evropské státy…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.