Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Energetická expanze Kremlu

Jak Jelcinovo a Putinovo Rusko dobylo země střední Evropy

Už je to pár let, co se v povědomí české společnosti usadil bonmot o tom, že Moskva dnes nepoužívá ke své expanzi tanky a hordy vojáků, ale ekonomické a především energetické nástroje. Kniha maďarské politoložky Anity Orbánové Moc, energie a nový ruský imperialismus je proto prvním pokusem kompletně zmapovat, jak se Rusko posledních dvacet letech snaží ovládnout energetiku zemí Visegrádské čtyřky a zároveň rozložit společnou energetickou koncepci Evropské unie. Informace, které Orbánová dala do souvislostí, naznačují, že se to Moskvě spíše daří, a proto je o čem přemýšlet.

Jako detektivka

Maďarská politoložka Anita Orbánová není žádnou začátečnicí. Studovala v USA, pravidelně publikuje v maďarském tisku, západní Evropě i USA. Při zpracování knihy jí pomáhali experti z celého světa a výsledkem je pečlivé shrnutí ruské energetické expanze ve východní a střední Evropě v posledních dvaceti letech. Kniha nepřináší žádné zásadní investigativní objevy, to jí ale na přesvědčivosti neubírá. Shrnutí faktů – rozdělené do tří časových období (jelcinovské a dvě putinovská) – dává dohromady výtečnou mozaiku o snahách Ruska využít energetiku jako zahraniční mocenský nástroj. Nedočteme se sice o tajných jednáních moskevského kabinetu nebo konspiračních tazích vládců Kremlu, ale analýza smluv i obchodních jednání okolo dodávek a tranzitu plynu i ropy k…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.