19A_mala_R39_2010_n.jpg
19A_mala_R39_2010_n.jpg

Do centra pozornosti příběhu se nyní dostává jeden z hlavních architektů nákupu – společnost Omnipol. Podle našich zdrojů Omnipol prodal ministerstvu obrany letouny CASA o osm set devadesát milionů korun dráž, než za kolik je koupil od výrobce, španělské společnosti EADS. Za tuto sumu by přitom stát mohl dostat další transportní letadlo. Obchod, který se odehrál s posvěcením někdejšího premiéra Mirka Topolánka a v režii klíčových postav ministerstva obrany nedávné i současné doby Martina Bartáka a Jana Fulíka, nese i další přesvědčivé stopy korupce, která se skrývá za hrou s čísly a utajovanými smlouvami, z nichž podstatnou část má Respekt k dispozici.

 

No nekupte to

Že Česko bude muset nakoupit transportní letadla schopná dopravit naše vojáky a zbraně na zahraniční mise, jsme věděli od prvního dne našeho vstupu do NATO. Aliance totiž oznámila, že jen tak bude česká armáda skutečně bojeschopná. Šest let po vstupu do NATO se ale nic nedělo, protože armáda dala nepochopitelně přednost předražené investici do stíhaček Gripen a obrněnců Pandur, které pro naši spolupráci s Aliancí nemají valný význam. Až koncem roku 2005 generálové věděli, jaké transportní letouny chtějí nakoupit. V úvahu připadaly dva – španělská CASA a italský Spartan.

V ten samý rok předložili oba výrobci strojů naší armádě nabídkovou cenu letadel a způsob, jak by transakce byla financována. Respekt má k…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte