28_madarsko_stransky_R39_20_n.jpg
28_madarsko_stransky_R39_20_n.jpg

Až na těch pár billboardů rozesetých tu a tam by málokdo zvenčí zjistil, že komunální volby v Maďarsku jsou již za dveřmi. Pokud se tedy o volbách v běžném smyslu vůbec dá mluvit. Není totiž pochyb, že po drtivém jarním vítězství konzervativní strany Fidesz, která získala v parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinu, přemalují lokální volby zemi na oranžovo – tedy barvou Fidesze – i v nižších patrech politiky. Fidesz si příští vítězství v říjnu ostatně už pojistil změnou volebního zákona, která značně ztěžuje menším stranám vstoupit do volební soutěže.

28_madarsko_stransky_R39_20_s.jpg
28_madarsko_stransky_R39_20_s.jpg
Přesto se zdá, že nadvláda oranžových Maďary nijak zvlášť nevzrušuje. Premiér Orbán se je sice snaží přesvědčit, že právě prožívají revoluci – veřejné budovy jsou polepeny billboardy oznamujícími „revoluci ve volebních urnách“, ale lidé si nadále žijí po svém. Z klidu je nevytrhl ani kolaps jednání s Mezinárodním měnovým fondem, který v létě zaplnil první stránky novin v zahraničí – domácí se tiše vytratili užívat si léto na Balatonu.

Politika, která se v Maďarsku vnímá už jen jako nutné zlo, není ani tématem debat u piva. Není divu: když v roce 2002 Fidesz překvapivě prohrál volby a později se provalila nahrávka levicového premiéra Ference Gyurcsánye, v níž svým straníkům v užším kruhu přiznal, jak veřejnosti lhal o stavu ekonomiky jen proto, aby vyhrál volby, bylo rozčilení lidí z politiky tak…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte