Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Komentáře

Davy jako nárazník

Škrty jsou správné, vláda ale může pro jejich zmírnění udělat víc

Stále více indicií nasvědčuje tomu, že celá záležitost s rušením platových tarifů ve veřejném sektoru byla opravdu jenom taktická návnada. Po první odborářské demonstraci, která se odehrála minulý týden, vláda z tohoto narychlo ušitého návrhu úplně vycouvala a přitom dokázala trvat na tom, co považuje opravdu za důležité: tedy snížení objemu mzdových prostředků o deset procent.

Vše má ale svou cenu. Zaprvé lze tohle docela snadno prokouknout, zadruhé vláda ztratí kus důvěry a zatřetí budou takto odbory pohlížet už na každý další vládní návrh, a zkusí si tedy i napříště utrhnout svůj díl pomyslného nárazníku.

Spousta chyb

Někteří glosátoři se radují, že úterní demonstrace přilákala pouze zaměstnance veřejného sektoru, a nikoli zaměstnance sektoru soukromého. Pro lidi v soukromé sféře bude pochopitelně vždy těžší stávkovat nebo odejít z práce a demonstrovat, ale na to, že by byli v příštích měsících i nadále spokojeni, nelze moc sázet. Nespokojenost začne teprve narůstat. Bude se deregulovat nájemné, poroste (zbytečně) cena elektrické energie, a to se ještě může navíc ukázat, že hospodářský vývoj v Evropě bude horší, než jsme si mysleli donedávna, což by znamenalo další šetření. Vyhráno tedy vláda ještě zdaleka nemá, a proto je namístě připomenout jí chyby, které udělala a které ještě může zkusit napravit.

Zaprvé měla vláda s šetřením a škrty začít u sebe. Jenže zdanění náhrad a snížení platů ústavních činitelů…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].