19A_tomki_R38_2010_n.jpg
19A_tomki_R38_2010_n.jpg

U moci je sotva pár týdnů, ale nálepkami, jež dostala, by si mohla oblepit ledničku. Nová „železná lady“, která štve Evropu, doma naopak jen slabá „mluvčí“ svých zkušenějších politických kolegů. Jenže takovéto zkratky nebývají přesné a slovenská premiérka Iveta Radičová si hodlá prosadit obraz o sobě podle vlastní vůle.

19A_tomki_R38_2010_s.jpg
19A_tomki_R38_2010_s.jpg

Evropa se diví…

Když Iveta Radičová dorazila druhý den po jmenování do funkce do srdce Evropské unie, neprohlásila sice „I want my money back“, jak to podle legendy udělala Margaret Thatcherová, ale její úvodní vstup na evropskou scénu se odehrával neméně dramaticky.

Stejně jako před čtvrt stoletím šlo i tentokrát o peníze. Novopečená šéfka slovenské vlády sice v Evropě udělala dobrý dojem skvělou angličtinou, ale méně už výrokem v tomto jazyce, že Slováci se pravděpodobně nebudou podílet na společné půjčce Řecku a že ani podpora „záchranného balíku“, tedy mechanismu pro případ, kdy by se scénář s Řeckem opakoval u jiné země, není jistá.

Není divu, že se paralely se „železnou lady“ ihned vynořily. Iveta Radičová je nerada slyší, přestože se počátkem devadesátých let coby zakladatelka slovenské pobočky ODS k inspiraci Thatcherovou hlásila. A v mnoha ohledech je toto srovnání opravdu značně nepřesné. Nejde jen o zcela jinou váhu a velikost obou zemí – rozdíl je také v tom…

2010_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte