Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Nedomysleli jsme aspekty

Vládní koalice chystá další rok pro únik veřejných peněz

Věci veřejné prosadily slova o boji proti korupci i do názvu vlády, v níž zasedají. Teď dělají věc, která je s jejich hlavním heslem na první pohled v rozporu: prostor pro uplácení a střet zájmů míní asi tak na rok rozšířit. Nejjednodušší způsob pro tunelování veřejných peněz skýtají státní zakázky získávané v uplacených „soutěžích“ akciovými společnostmi s anonymními vlastníky, tedy takové, které jsou v rejstříku evidovány jako společnosti s listinnými akciemi na majitele. Majitel je v tomto případě nedohledatelný, akcie se předávají z ruky do ruky jako bankovky bez jakékoli evidence a zjistit, zda politik nepřihrál zakázku akciovce, v níž je sám skryt, nelze.

Na jaře před sněmovními volbami to s bojem proti zmíněnému typu korupce vypadalo nadějně. Poslanci na návrh ODS schválili přelomovou novelu zákona: zakázali společnostem s akciemi na majitele přístup k veřejným zakázkám.

Autorům zákona z řad ODS se však tehdy do textu novely vloudila hrubá chyba, a těžko říct, zda omylem. Odřízli od tendrů všechny typy společností s akciemi na majitele, tedy vedle neprůhledných a nedohledatelných akcií v listinné podobě i ty tzv. zaknihované, jejichž vlastníky lze dohledat v registru cenných papírů. Navíc vložili přísné pravidlo do paragrafu, v němž nemá co dělat – do kvalifikačních předpokladů. Poslanci tedy schválili legislativní zmetek a ten od minulého týdne platí.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].