Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Znamení šelmy

Pomocí čipů lze sledovat člověka v obchodě či na pracovišti

67_technologie_R35_2010_n.jpg
67_technologie_R35_2010_n.jpg

Představme si, jak snadné by bylo nakupování v supermarketu budoucnosti, který by byl vybaven technologií radiofrekvenční identifikace (RFID). V takovém obchodě si jenom vyberete zboží a s nákupním košíkem projedete skrze čtecí bránu. Protože je každý výrobek opatřen rádiovým čipem, údaje o zboží se bleskově načtou do informačního systému supermarketu. Potom už jenom stačí u pokladny zaplatit kreditní kartou. To všechno plynule a jednoduše, bez čekání a dlouhých front a bez zdlouhavého načítání čárového kódu na každém výrobku.

67_technologie_R35_2010_s.jpg
67_technologie_R35_2010_s.jpg

Docela pěkná vize, že? Technologie RFID (Radio Frequency Identification, identifikace na rádiové frekvenci) je zamýšlena jako doplněk k dnes široce využívanému čárovému kódu, oproti němuž se RFID čipy vyznačují několika podstatnými výhodami: především tím, že informace z nich lze načítat na dálku až několika metrů, hromadně a bez nutnosti přímého kontaktu se čtecím zařízením. Technologie RFID se tak dnes používá především v obchodu a logistice. Díky bezkontaktním čipům mají obchodníci například mnohem lepší přehled o aktuálním stavu a umístění svého zboží ve skladech.

Každá technologie však má i svou odvrácenou, temnou stranu. Kromě náboženských organizací, které ve RFID někdy vidí naplnění ponurého proroctví z novozákonního Zjevení svatého Jana (mluví se zde o tom, že všichni lidé mají být označeni ďábelským „znamením šelmy“), lze na internetu…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte