Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Audit Jana Macháčka

Poslanecké náhrady a střepiny

Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Kauza domu Libora Ambrozka připomíná, že zde byl jakýsi slib politiků o omezení imunity a zdanění poslaneckých náhrad. Nějak se na to pozapomnělo, respektive se s celou věcí zjevně najednou moc nespěchá.

Když už ale vláda teď škrtá, propouští a šetří, bylo by bývalo dobré, aby s tímhle symbolicky začala. Možná by ale bylo dobré podívat se na celou věc znovu. Nejlepší a nejúčinnější by totiž bylo, kdyby si poslanci zrušili úplně všechny byzantské náhrady a výhody a jednoduše si zdvojnásobili platy. Co takhle příkladně skončit s náhradami na ošacení, dotovaným stravováním a vlaky zdarma? Cestovní náhrady budou možné pouze při služební (zahraniční) cestě podle tabulek, tak jak je běžné ve firmách a v úřednických řadách. Kdyby se panu Ambrozkovi zdaňovaly náhrady, pořídil by si celý dům stejně, jen možná trochu levněji. A to zdaňování náhrad má přece své náklady a administrativu.

Všechny ty bolestivé škrty, snížení ochrany zaměstnanců a omezování daňových výjimek – to pak projde politicky mnohem snadněji. Začít u sebe – to je dobré heslo, ne? A jakpak to asi dopadne?

Ratingové agentury umějí jak známo potěšit v tu nejpříhodnější chvíli. Právě když se rizikové prémie mnohých eurodluhopisů na evropském trhu začaly opět zvedat, snížila agentura Standard & Poor’s rating Irsku. Irské banky se možná budou muset obrátit přímo na Evropskou centrální banku.

Deník The Wall Street Journal…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte