Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

Nejsou atraktivní

Při povodních v Pákistánu zatím zemřelo 1600 lidí a stamiliony jich přišly o domov. Jde tedy o humanitární katastrofu srovnatelnou s největšími přírodními pohromami posledního desetiletí, a přesto celosvětová veřejnost dává výrazně nižší finanční pomoc než obvykle. O tom, proč tomu tak je a co může způsobit další otálení, jsme mluvili s Tomášem Kociánem z Člověka v tísni, který se právě vrátil z postižené pákistánské Nowshery.

07_R35_2010_n.jpg
07_R35_2010_n.jpg

Kolik už Češi věnovali na pomoc Pákistánu?

Člověk v tísni vybral dva miliony dvě stě tisíc korun, což není nijak velká částka. A co se týče příspěvků v rámci dalších sbírek, to bohužel nevím.

07_R35_2010_s.jpg
07_R35_2010_s.jpg

Pákistánská katastrofa je podobně ničivá, jako bylo zemětřesení na Haiti nebo tsunami v Tichomoří. Čím si v porovnání s nimi vysvětlujete tak malý zájem veřejnosti?

Ve stejné době postihly povodně Českou republiku a lidé chtějí raději pomáhat tady než ve vzdáleném Pákistánu. Druhá věc je, že lidé si tamní oblast spojují s terorismem a říkají si: Proč bychom jim měli pomáhat, když na nás útočí? Veřejnost také citlivěji vnímá ani ne tak celkový a dlouhodobý rozsah katastrofy, ale to, že v jeden moment zemřely desetitisíce lidí, jako při tsunami. Povodně v Pákistánu pro média nejsou tolik atraktivní a lidé se tím pádem cítí být katastrofou méně osloveni. Na pomoc Haiti jsme tak vybrali 40 milionů a na tsunami asi 130 milionů, což je mnohem více než v případě Pákistánu. Celosvětově je vybráno kolem 500 milionů. Světová banka každopádně celkové škody odhaduje mnohonásobně vyšší.

Jsou reakce jinde v západním světě podobné? V Německu se teď například ve srovnání se sbírkou pro Haiti vybrala během stejného časového období jen pětina finanční pomoci.

Je to obecný fenomén. Vedle už zmíněných důvodů platí i to, že lidé, kteří by mohli pomáhat,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1530
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte