Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Tvář

Sochař proti systému

Dominik Lang atakuje zdejší galerie i vysoké školství

Je to v jistém smyslu horší situace než v roce 1990. Teď je totiž na škole malá vůle něco změnit. Ale naděje pro AVU tu je.“ Když začne Dominik Lang mluvit o Akademii výtvarných umění, kterou před dvěma lety vystudoval a kde dnes v jednom z ateliérů pracuje jako asistent, hned se jinak vcelku introvertnímu sochaři zapáleně rozsvítí oči. Poměry na druhdy nejprestižnější umělecké škole v Česku se snaží všemi silami ovlivňovat. „Je mi líto té promarněné energie školy, studentů a vlastně i pedagogů,“ říká.

Opravdu to není dobrá situace: většina pedagogů na AVU přesáhla důchodový věk a svým konzervativním přístupem k výuce se stará o ne zrovna dobrou pověst školy, jejíž atmosféru nejen Lang přirovnává ke stavu před velkou porevoluční obměnou pedagogického sboru. A aktuální dění mu dává za pravdu: škola během léta po nátlaku svých studentů a iniciativy, za kterou Lang stojí, konečně vyhlásila konkurzy na místa kontroverzních vedoucích pedagogů.

Dominik Lang o sobě říká, že rád „atakuje systém“. Což se netýká jen AVU, ale i jeho tvorby. Letos třicetiletý sochař svými instalacemi proměňuje dispozice českých i zahraničních galerií tak radikálně, že to občas překvapí i kurátory jeho výstav. Naposledy se to stalo teď v létě v Galerii hl. města Prahy: Lang byl pozván na Bienále mladého umění v Domě U Kamenného zvonu a jako svůj příspěvek do debaty o podobách…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.