Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

K věci

Sex ve městě po česku

Každý pátý Pražan bydlí sám. V jiných krajích je to méně, ale i tam podíl mladých jednočlenných domácností stoupá. Tuhle zprávu vydal minulý týden Český statistický úřad. Znamená to, že se staneme společností singles? Že bude Česko plné výstředních, trochu egoistických, osamělých lidí jako v seriálu Sex ve městě? „Spíš je to důkaz, že partnerské a rodinné vztahy se proměnily,“ říká sociolog Marcel Tomášek.

Už sedm let se zabýváte fenoménem singles. Překvapil vás nárůst jednočlenných domácností mladých lidí?

Nepřekvapil, ta tendence byla evidentní už před deseti lety. Jen se o tom ve společnosti nemluvilo. Přesněji mluvilo se o tom tak, jako kdyby to byl nějaký marginální jev. Je to ale spíš tak, že je to součást velké proměny rodinných a partnerských vztahů. Manželská rodina s oboustranně vlastními dětmi se sice pořád bere jako úzus, ale dnes to už není většinový model. Kolik takových rodin znáte?

Je asi logické, že se společnost snaží udržet jako normu tradiční rodinu, protože to je model, který podporuje reprodukci.

Je pravda, že tento model vychází z tradice. U nás v České republice to ale má takový pitoreskní nádech. Je to spíš protlačování normalizačního typu rodiny, který byl nastavený v sedmdesátých a osmdesátých letech a byl svým způsobem nástrojem totalitní kontroly společnosti. Drží se jako referenční rámec, i když podmínky se proměnily. Negativní na tom je, že tento model rodiny byl účelově prosazován na úkor zájmu lidí o veřejné věci a širší vztahy ve společnosti.

Rodina je „základní jednotka společnosti“, singles jsou většinou ukazováni jako poněkud sobečtí individualisté. Mají pro společnost vůbec nějaký význam?

Je pravda, že tak se o singles většinou referuje. Ale dá se na to dívat také tak, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.