premysl.jpg
premysl.jpg • Autor: Respekt

Deseticentimetrový kousek lidské kosti se nastrouhá na kousíčky velké jako nehet na malíčku. Ty se pak na několik měsíců ponoří do chemického roztoku, aby se z kostí odstranily všechny nežádoucí látky – například kyseliny z půdy. Poté se nastrouhané kousky usuší, rozemelou na jemný prášek a opět ponoří do tekutiny. Tím se rozpustí obal buněčného jádra a genetik dokáže z prášku vytáhnout čistý vzorek DNA.

30-1.jpg
30–1.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Určitě existuje uctivější způsob, jak zacházet s tisíc let starými ostatky zakladatelů našeho státu, nicméně právě pomocí této metody zjistili například Švédové, která ze dvou lebek v relikviáři by mohla patřit jejich svaté patronce Birgittě. A teď bychom se pomocí analýzy DNA mohli dozvědět více o své historii i my.

Každý Čech zná pověst o tom, jak si Libuše nechala přivést do Prahy Přemysla Oráče, a asi každého zajímá, jak se to seběhlo ve skutečnosti. Nedávno probleskla v médiích zpráva, že dynastie Přemyslovců nutně nemusela přijít z Velké Moravy nebo se zrodit ve středních Čechách, ale je prý možné, že pochází ze severoněmeckého Oldenburgu – rodiště řady dalších evropských panovníků. Evropské národy mají neustále potřebu zkoumat své kořeny, a jestli sen o středověkém Bruselu je, nebo není reálný, teď mohou rozhodnout genetici. Projekt výzkumu a analýzy DNA přemyslovských králů je připraven ke spuštění, kosti jsou hlídány v hrobkách i speciálních krabicích a čeká se na…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte