tabery_n.jpg
tabery_n.jpg • Autor: Respekt

Miroslav Kalousek je velmi sugestivní muž, který umí být naléhavý. V minulém čísle Respektu jej nazdvihl komentář nazvaný Jak zrušit lex Kalousek, kde píšeme o tom, že nový ministr obrany Alexandr Vondra chce zrušit letitý zákon, který armádě přikazuje nakupovat vojenský materiál pouze přes soukromé zprostředkovatele. Podle řady odborníků díky tomu stát přichází o nemalé peníze.

tabery.jpg
tabery.jpg • Autor: Respekt

V komentáři uvádíme, že jde o Kalouskův zákon. A právě tato zmínka ministra financí rozčílila tak, že dokonce použil neekonomický slovník. Miroslav Kalousek připomíná, že zákon v roce 1994 předložilo ministerstvo průmyslu, a nikoli ministerstvo obrany, kde on pracoval coby náměstek. A jestli mu nevěříme, ať se podíváme do archivů.

Učinili jsme tak a podnikli zajímavou cestu časem. Když si pročítáte desítky různých vyjádření politiků, expertů, ministrů i médií, všude narážíte na vyjádření, že jde o „Kalouskův zákon“.

Vedle toho se ale také potkáváte s tím, že kdykoli se objevil nápad na zrušení tohoto zákona, tak byl Miroslav Kalousek proti (je tomu tak mimochodem i letos). Tak jako třeba v roce 1999, kdy se měnil zákon o veřejných zakázkách. Vždy má stejný argument – i když zrušíte prostředníka, bude si ho muset prodávající najmout, protože nemá v Česku pobočku. „Je jasné, že poslanec Kalousek se dál snaží hájit systém, který sám zavedl během svého působení jako ekonomický…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2242

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte