Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

K věci

Stát se probudil

O zakázku ČEZ na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín za několik stovek miliard korun mají zájem tři firmy: americko-japonský Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium v čele se Škodou JS. „Všichni mají stejné šance,“ říká nový vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína a zároveň zvláštní velvyslanec vlády pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. „Ale stejně tak může být celý tendr docela dobře zrušen.“

Před týdnem jste byl jmenován vládním zmocněncem pro dostavbu Temelína. V čem spočívá váš úkol?Nastala situace, že firma, kterou ze 70 % vlastní stát, vypsala tendr za několik set miliard korun, a vláda o tom oficiálně ani nevěděla. Jde tedy o to, aby stát měl více informací. Příští vláda bude mít plnou hlavu jiných věcí, od důchodové reformy až po záchranu rozpočtu a ekonomiky, potřebují tedy mít někoho, kdo bude vývoj tendru sledovat neustále. Moje role je v tom, abych kabinet upozorňoval na to, co je důležité. Zásadní bude obsah zadávací dokumentace, který bude odsouhlasen na podzim, dále podání konkrétních nabídek na jaře příštího roku a výběr firmy na přelomu let 2011 a 2012.

07A_R26_2010_s.jpgUž jste se od jmenování setkal se zástupci firem, které se ucházejí o zakázku?Setkali jsme se hned druhý den po mém jmenování, kontaktoval jsem je já. Všem jsem řekl to samé, že vláda chce mít podrobnější informace o průběhu tendru. Moje názory jsou všeobecně známé, že by naše země měla diverzifikovat své dodávky energie, takže jsem Američany i Francouze upozornil, aby se nijak zvlášť neradovali z toho, že jsem to já, a nemysleli si, že to mají vyhrané. Rusům jsem oznámil, že jim v& …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.