Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Kniha nezemře

Umberto Eco a Jean-Claude Carrière diskutují o nesmrtelnosti papíru

Žijeme ve zvláštním rozporu. Nikdy v dějinách naší křesťanské civilizace jsme necítili takovou potřebu číst a psát jako dnes. Nikdy nevycházelo tolik knih, neexistovalo tolik nakladatelství, knihkupectví, literárních cen ani čtenářů, už se dokonce ozývají stesky, že knih vychází příliš mnoho. A přesto se právě v současné době polemizuje o jejich zániku. Poutavou formou rozhovoru s názvem Knih se jen tak nezbavíme teď do diskuse o budoucnosti tohoto kulturního nástroje vstupují italský spisovatel Umberto Eco a francouzský scenárista a esejista Jean-Claude Carrière, oba milovníci knih. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že oba své drahé artefakty brání: "Kniha je jako lžíce, kladivo, kolo nebo nůžky,“ říká Eco. "Jakmile jste je jednou vynalezli, už to lépe udělat nemůžete. Nemůžete vymyslet lžíci, která by byla lepší než lžíce.“

S tím nelze než souhlasit, ovšem pořád zde zůstává ještě jedna možnost. Můžeme vynalézt něco docela jiného se stejnou funkcí.

Je to tak, Umberto

V diskusích o zániku knihy panuje ještě jeden rozpor, který je třeba předeslat. Stejně jako všechny katastrofické vize budoucnosti i tato se rodí spíše věštěním ze sedliny na dně šálku, a tak se každý její stoupenec i odpůrce stává falešným prorokem. Toho jsou si dobře vědomi oba bibliofilové, jejichž diskusi moderuje novinář Jean-Philippe de Tonnac. O diskusi ale…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.