Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Když se nedá nikomu věřit

Polanski natočil politický thriller o všudypřítomné paranoii

Z výborného románu jen málokdy vznikne zdařilá filmová adaptace. Naopak nenáročné čtivo může zkušený filmař povýšit na skutečné umění. Přesně to je případ bestselleru Roberta Harrise, který pod názvem Muž ve stínu natočil Roman Polanski. Zápletka politického thrilleru, vezoucího se na vlně kritiky zahraniční politiky v éře Tonyho Blaira, je mu vlastně jen odrazovým můstkem k variaci na jeho nejosobnější téma: tím je paranoia a úzkost z nepřátelského světa, ve kterém je pod povrchem všechno jinak, než se zdá.

Kafka na ostrově

Polanski film stačil natočit před svým zářijovým zatčením, které loni vyústilo v autorovo domácí vězení na chatě ve švýcarských Alpách. Odtud dokončoval střih a další postprodukci snímku. Média při premiéře na berlínském festivalu, jehož se nemohl zúčastnit a převzít tak za svůj film Stříbrného medvěda, překvapeně poukazovala, jak moc je Polanského ostře sledovaná situace podobná problémům největšího satirického cíle Harrisovy předlohy a Polanského filmu - postavy britského expremiéra Adama Langa (Pierce Brosnan), který se dostal do vážných potíží. Medializovaná kauza tajných převozů podezřelých islamistů k vyšetřování do USA totiž přesvědčila mezinárodní trestní soud v Haagu, aby na bývalého státníka uvalil zatykač.

Lang je ovšem doslova za vodou. Sídlí v dokonale chráněné moderní vile na ostrově Martha’s Vineyard na východním…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.