20A_R22_2010_n.jpg
20A_R22_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Bývaly doby, kdy Evropa procházela těžkou zkouškou, a tehdy stačilo několik telefonátů mezi Paříží a Berlínem a řešení bylo na stole. Nyní evropské státy a zejména společná měna čelí nebývalé finanční krizi a z Německa ani Francie řešení nepřichází. A nejen to: spíše se obnažují rozpory jako naposledy minulý týden německé „ano“ a francouzské „ne“ zdanění transakcí, z něhož by se platila sanace bank.

Zadrhl se tedy tradiční německo-francouzský motor Unie? A nezpůsobila právě nehybnost na lince Paříž–Berlín, že k obraně eura přiměl Evropany až zneklidněný telefonát z Washingtonu od Baracka Obamy?

Francie navrhuje, Německo platí
Psal se rok 1958 a Charles de Gaulle si pozval německého kancléře Konrada Adenauera, aby mu nastínil svoji vizi těsné spolupráce evropských národů ve všech důležitých otázkách, nejen v obchodu s uhlím a ocelí. Adenauer váhal, protože strategickým partnerem a garantem poválečného vývoje byly pro Německo Spojené státy. Jenže přišla druhá berlínská krize, vrcholící v roce 1961 uzavřením přechodů mezi západním a východním Berlínem, liknavost Kennedyho administrativy tváří v tvář události, a de Gaullova teze silné Evropy získala na přesvědčivosti.

Konkrétní krok udělala Francie: řekla Německu, že bude souhlasit se snížením cel na dovoz zboží do Evropy, po čemž Berlín pošilhával, Německo však výměnou za to musí otevřít svůj trh francouzským…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte