Japonská automobilka Toyota si už řadu let drží pověst výrobce nejspolehlivějších automobilů na světě. Začátkem letošního roku se však firma dostala pod nelítostnou palbu amerických spotřebitelů, médií i zákonodárců. Příčinou bylo několik vzájemně souvisejících závad, kvůli nimž Toyota musela své automobily v několika vlnách svolat k hromadným opravám.

Spouštěcím mechanismem se stala smrtelná nehoda, která se odehrála loni v srpnu v San Diegu v Kalifornii. Čtyři lidé zahynuli ve vypůjčeném voze Lexus. Podle vyšetřovací zprávy to způsobila podložka na podlaze, do které se zasekl plynový pedál.

O tři dny později Toyota svolala k opravě téměř čtyři miliony vozů. Jejich majitelům zaslala dopisy, ve kterých žádala, aby podložky u řidiče odstranili a nenahrazovali žádnými novými. Něco takového ale americké úřady ani veřejnost neuklidnilo. Navíc se objevilo několik uživatelů, kteří tvrdili, že pedál se jim i po opravě zasekává nebo se vrací do původní pozice příliš pomalu. Toyota tedy ohlásila další kolo oprav a připustila, že v některých výjimečných případech, pokud je mechanismus plynového pedálu již opotřebovaný, se může něco takového stát.

Začátkem února se potíže automobilky rozšířily i na hybridní vozy Prius, konkrétně třetí generaci těchto aut. Tentokrát nešlo o zaseklý plyn, ale o brzdy. Kvůli softwarové chybě systému ABS reagovaly u některých vozů na kluzkém či nerovném povrchu opožděně. Automobilka také zároveň dočasně přestala na trh…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte